bmp 0.8 - en to it translation catalogue (427 entries)

en: 
    Received SIGSEGV
    
    This could be a bug in BMP. If you don't know why this happened, send a mail to us at beepmp-devel@lists.sourceforge.net
it: 
    Ricevuto SIGSEGV
    
    Potrebbe essere un bug di BMP. se non sai cosa sia successo, scrivici una mail all'indirizzo beepmp-devel@lists.sourceforge.net

en: 
    Total length: %d:%d
it: 
    Lunghezza totale: %d:%d

en:   (invalid UTF-8)
it:   (UTF-8 invalido)

en:  (%d data tracks)
it:  (%d tracce dati)

en:  Ogg Vorbis Info
it:  Informazioni Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis ReplayGain
it: ReplayGain di Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis Tag
it:  Tag Ogg Vorbis

en: %d KBit/s (nominal)
it: %d KBit/s (nominale)

en: %s
    Unable to open file: %s
it: %s
    Impossibile aprire il file: %s

en: %s
    Unable to truncate file: %s
it: %s
    Impossibile troncare il file: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
it: %s
    Impossibile scrivere sul file: %s

en: %s already exist. Continue?
it: %s esiste già. Continuare?

en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione illegale -- %c

en: %s: invalid option -- %c
it: %s: opzione invalida -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `%c%s' non ammette un solo argomento

en: %s: option `%s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `%s' è ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
it: %s: l'opzione `%s' richiede un argomento

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `--%s' non ammette un solo argomento

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `-W %s' non ammette argomenti

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `-W %s' è ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzion richiede un argomento -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
it: %s: opzione sconosciuta `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
it: %s: opzione sconosciuta `--%s'

en: %{n:...%}: Display "..." only if element %n is present
it: %{n:...%}: Mostra "..." solo se l'elemento %n è presente

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: ** DOUBLESIZE HAS BEEN REMOVED **
it: ** IL RADDOPPIAMENTO È STATO RIMOSSO **

en: /About BMP
it: /Informazioni su BMP

en: /Add CD...
it: /Aggiungi CD...

en: /Add Files...
it: /Aggiungi Files...

en: /Add Internet Address...
it: /Aggiungi Indirizzo internet...

en: /Always On Top
it: /Sempre in primo piano

en: /Analyzer Falloff
it: /Discesa Istogramma

en: /Analyzer Falloff/Fast
it: /Discesa Istogramma/Veloce

en: /Analyzer Falloff/Fastest
it: /Discesa Istogramma/Molto veloce

en: /Analyzer Falloff/Medium
it: /Discesa Istogramma/Medio

en: /Analyzer Falloff/Slow
it: /Discesa Istogramma/Lento

en: /Analyzer Falloff/Slowest
it: /Discesa Istogramma/Molto lento

en: /Analyzer Mode
it: /Modo Istogramma

en: /Analyzer Mode/Bars
it: /Modo Istogramma/Barre

en: /Analyzer Mode/Fire
it: /Modo Istogramma/Fuoco

en: /Analyzer Mode/Lines
it: /Modo Istogramma/Linee

en: /Analyzer Mode/Normal
it: /Modo Istogramma/Normale

en: /Analyzer Mode/Peaks
it: /Modo Istogramma/Mantieni Picchi

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
it: /Modo Istogramma/Linee Verticali

en: /Autoscroll Songname
it: /Scorri automaticamente il titolo

en: /Clear Queue
it: /Cancella coda

en: /Close
it: /Chiudi

en: /Delete
it: /Cancella

en: /Delete/Auto-load preset
it: /Cancella/Preset caricato automaticamente

en: /Delete/Preset
it: /Cancella/Preset

en: /Import
it: /Importa

en: /Import/WinAMP Presets
it: /Importa/Presets WinAMP

en: /Internet location...
it: /Locazione Internet...

en: /Invert Selection
it: /Inverti Selezione

en: /Jump to File
it: /Salta al file

en: /Jump to Playlist Start
it: /Salta all'inizio della playlist

en: /Jump to Time
it: /Salta alla posizione

en: /Load
it: /Carica

en: /Load List
it: /Carica Lista

en: /Load/Auto-load preset
it: /Carica/Preset automaticamente

en: /Load/Default
it: /Carica/Default

en: /Load/From WinAMP EQF file
it: /Carica/Da file WinAMP EQF

en: /Load/From file
it: /Carica/Da file

en: /Load/Preset
it: /Carica/Preset

en: /Load/Zero
it: /Carica/Zero

en: /New List
it: /Nuova lista

en: /Next
it: /Prossimo

en: /Pause
it: /Pausa

en: /Peaks Falloff
it: /Discesa Picchi

en: /Peaks Falloff/Fast
it: /Discesa Picchi/Veloce

en: /Peaks Falloff/Fastest
it: /Discesa Picchi/Molto veloce

en: /Peaks Falloff/Medium
it: /Discesa Picchi/Medio

en: /Peaks Falloff/Slow
it: /Discesa Picchi/Lento

en: /Peaks Falloff/Slowest
it: /Discesa Picchi/Molto lento

en: /Preferences
it: /Preferenze

en: /Previous
it: /Precedente

en: /Put on All Workspaces
it: /Mostra su Tutti i Desktop

en: /Queue Toggle
it: /Togli coda

en: /Randomize List
it: /Randomizza Lista

en: /Refresh Rate
it: /Frequenza Aggiornamento

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
it: /Frequenza Aggiornamento/Un Ottavo (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
it: /Frequenza Aggiornamento/Piena (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
it: /Frequenza Aggiornamento/Dimezzata (~ 25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
it: /Frequenza Aggiornamento/Un Quarto (~13 fps)

en: /Remove All
it: /Rimuovi Tutti

en: /Remove Selected
it: /Rimuovi Selezionati

en: /Remove Unavailable Files
it: /Rimuovi file non accessibili

en: /Remove Unselected
it: /Rimuovi non Selezionati

en: /Repeat
it: /Ripeti

en: /Reverse List
it: /Inverti ordine lista

en: /Roll up Equalizer
it: /Arrotola Equalizzatore

en: /Roll up Player
it: /Arrotola Player

en: /Roll up Playlist Editor
it: /Arrotola Editor della Playlist

en: /Save
it: /Salva

en: /Save List
it: /Salva lista

en: /Save/Auto-load preset
it: /Salva/Preset caricato automaticamente

en: /Save/Default
it: /Salva/Default

en: /Save/Preset
it: /Salva/Preset

en: /Save/To WinAMP EQF file
it: /Salva/Su file WinAMP·EQF

en: /Save/To file
it: /Salva/Su file

en: /Scope Mode
it: /Modo Spettrogramma

en: /Scope Mode/Dot Scope
it: /Modo Spettrogramma/Spettrogramma a Punti

en: /Scope Mode/Line Scope
it: /Modo Spettrogramma/Spettrogramma a Linee

en: /Scope Mode/Solid Scope
it: /Modo Spettrogramma/Spettrogramma Solido

en: /Select All
it: /Seleziona Tutti

en: /Select None
it: /Deseleziona Tutti

en: /Show Equalizer
it: /Mostra Equalizzatore

en: /Show Playlist Editor
it: /Mostra editor playlist

en: /Sort List
it: /Ordina Lista

en: /Sort List/By Date
it: /Ordina Lista/Per Data

en: /Sort List/By Filename
it: /Ordina Lista/Per Nome del File

en: /Sort List/By Path + Filename
it: /Ordina Lista/Per Percorso + Nome del File

en: /Sort List/By Title
it: /Ordina Lista/Per Titolo

en: /Sort Selection
it: /Ordina Selezione

en: /Sort Selection/By Date
it: /Ordina Selezione/Per Data

en: /Sort Selection/By Filename
it: /Ordina Selezione/Per Nome del File

en: /Sort Selection/By Path + Filename
it: /Ordina Selezione/Per Percorso + Nome del File

en: /Sort Selection/By Title
it: /Ordina Selezione/Per Titolo

en: /Time Elapsed
it: /Tempo trascorso

en: /Time Remaining
it: /Tempo Rimanente

en: /Toggle Decorations
it: /Rimuovi Decorazioni

en: /Update View
it: /Aggiorna Vista

en: /View Track Details
it: /Mostra Dettagli Traccia

en: /Visualization Mode
it: /Modo Visualizzazione

en: /Visualization Mode/Analyzer
it: /Modo Visualizzazione/Istogramma

en: /Visualization Mode/Off
it: /Modo Visualizzazione/Off

en: /Visualization Mode/Scope
it: /Modo Visualizzazione/Spettrogramma

en: /_View
it: /_Opzioni di visualizzazione

en: 3DNow! optimized decoder
it: Decoder ottimizzato 3DNow!

en: <b><big>Couldn't open audio.</big></b>
    
    Please check that:
    1. You have the correct output plugin selected.
    2. No other programs is blocking the soundcard.
    3. Your soundcard is configured properly.
it: <b><big>Impossibile avviare l'audio.</big></b>
    
    Controllare che:
    1. È stato selezionato il giusto output plugin.
    2. Altri progrmmi non stiano bloccando la scheda audio.
    3. La scheda audio sia configurata.

en: <b><big>No playable CD found.</big></b>
    
    No CD inserted, or inserted CD is not an audio CD.
it: <b><big>Nessun cd riproducibile trovato.</big></b>
    
    Nessun CD inserito, oppure non è un CD audio.

en: <b><big>Unable to load skin.</big></b>
    
    Check that skin at '%s' is usable and default skin is properly installed at '%s'
it: <b><big>Impossibile caricare la skin.</big></b>
    
    Controllare che la skin '%s' sia usabile e che la skin di default sia installata in '%s'

en: <b><big>Unable to play files.</big></b>
    
    The following files could not be played. Please check that:
    1. they are accessible.
    2. you have enabled the media plugins required.
it: <b><big>Impossibile riprodurre il file.</big></b>
    
    I seguenti files non possono essere riprodotti. Controllare che:
    1. siano accessibili.
    2. sia abilitato il plugin richiesto.

en: <b>Effects</b>
it: <b>Effetti</b>

en: <b>Filename</b>
it: <b>Nome del file</b>

en: <b>Mouse wheel</b>
it: <b>Rotellina del mouse</b>

en: <b>Visualization</b>
it: <b>Visualizzazione</b>

en: <b>_Fonts</b>
it: <b>_Font</b>

en: <b>_Miscellaneous</b>
it: <b>_Varie</b>

en: <span size="medium"><b>General</b></span>
it: <span size="medium"><b>Generale</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Appearance</b></span>
it: <span size="xx-large"><b>Aspetto</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Equalizer</b></span>
it: <span size="xx-large"><b>Equalizzatore</b></span>

en: ALSA %s output plugin
it: ALSA %s

en: ALSA Driver configuration
it: Configurazione Driver ALSA

en: About ALSA Driver
it: Informazioni su ALSA

en: About BMP
it: Informazioni su BMP

en: About ESounD Plugin
it: Informazioni sul plugin ESounD

en: About MPEG Audio Plugin
it: Informazioni sul Plugin MPEG Audio

en: About OSS Driver
it: Informazioni sui driver OSS

en: About Ogg Vorbis Audio Plugin
it: Informazioni su Plugin Audio Ogg Vorbis

en: Add Files
it: Aggiungi Files

en: Add Folders
it: Aggiungi Cartelle

en: Add Internet Address
it: /Aggiungi Indirizzo internet

en: Add drive
it: Aggiungi drive

en: Add/Open Files dialog
it: Aggiungi/Apri Files

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced settings:
it: Avanzate:

en: Album gain:
it: Guadagno album:

en: Album peak:
it: Picco Album

en: An error occured:
    %s
it: Si è verificato un errore:
    %s

en: Analog
it: Analogica

en: Appearance
it: Aspetto

en: Artist
it: Artista

en: Artist:
it: Artista:

en: Audio device:
it: Device audio:

en: Automatic detection
it: Riconoscimento automatico

en: Available _Presets:
it: _Preset Disponibili:

en: BALANCE: %d%% LEFT
it: BALANCE: %d%% SINISTRA

en: BALANCE: %d%% RIGHT
it: BALANCE: %d%% DESTRA

en: BALANCE: CENTER
it: BALANCE: CENTRO

en: BMP Equalizer
it: Equalizzatore BMP

en: BMP Playlist Editor
it: Editor della Playlist di BMP

en: BMP Preferences
it: Preferenze di BMP

en: BMP: Unable to open display, exiting.
it: BMP: Impossibile avviareUnable to open display, exiting.

en: Blur Scope: Color selection
it: Blur Spettrogramma: Selezione colore

en: Brazilian Portuguese:
it: Portoghese (Brasile):

en: Breton:
it: Bretone:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Buffer size (kb):
it: Dimensione buffer (kb):

en: Buffer size (ms):
it: Grandezza buffer (ms):

en: Buffer time (ms):
it: Grandezza del buffer (ms):

en: Buffering:
it: Buffer:

en: CD Audio Player Configuration
it: Configurazione Lettore CD

en: CD Audio Track %02u
it: Traccia audio %02u

en: CD Index server:
it: Server CD Index:

en: CD Info
it: Informazioni CD

en: CDDB server:
it: Server CDDB:

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
it: CONNESSO: IN ATTESA DI RISPOSTA

en: CONNECTING TO %s:%d
it: CONNESSIONE A %s:%d

en: Category
it: Categoria

en: Channels:
it: Canali:

en: Check drive...
it: Controllo il drive...

en: Chinese:
it: Cinese:

en: Close Dialog on Add
it: Chiudi Finestra quando Aggiungi

en: Close dialog on Add
it: Chiudi finestra quando Aggiungi

en: Close dialog on Open
it: Chiudi finestra quando Apri

en: Comment
it: Commento

en: Comment:
it: Commento:

en: Content
it: Contenuto

en: Convert %20 to blanks
it: Converti %20 in spazi

en: Convert non-UTF8 ID3 tags to UTF8
it: Converti tutti i tag ID3 come UTF-8

en: Convert underscores to blanks
it: Converti underscores in spazi

en: Copy album tags
it: Copia tag dell'album

en: Could not create directory (%s): %s
it: Impossibile creare la directory (%s): %s

en: Couldn't connect to host %s
it: Impossibile connettersi all'host %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
it: Impossibile connettersi all'host %s
    Risposta del server: %s

en: Couldn't look up host %s
it: Impossibile trovare l'host %s

en: Couldn't remove tag!
it: Impossibile rimuovere il tag!

en: Couldn't write tag!
it: Impossibile scrivere il tag!

en: Custom string:
it: Stringa personalizzata:

en: Czech:
it: Ceco:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
it: DISABILITA SEMPRE IN PRIMO PIANO

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
it: DISABILITA SEMPRE IN PRIMO PIANO (N/A)

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: Delete auto-preset
it: Cancella preset automatico

en: Delete preset
it: Cancellare preset

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect All
it: Deseleziona tutti

en: Developers:
it: Sviluppatori:

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
it: Device %s OK.
    Il disco ha %d tracce

en: Device settings
it: Impostazioni device

en: Digital audio extraction
it: Estrazione digitale dell'audio

en: Digital audio extraction not tested as the disc has no audio tracks
it: Estrazione digitale non testata poiché il disco non ha tracce audio

en: Digital audio extraction test failed: %s
it: Estrazione digitale fallita: %s

en: Digital audio extraction test: OK
it: Estrazione digitale: OK

en: Directory preset file:
it: Directory per i file preset:

en: Disable ID3V2 tags
it: DIsabilita i tag ID3V2

en: Display this text and exit
it: Mosta questo testo ed esci

en: Don't advance in the playlist
it: Non avanzare nella playlist

en: Don't clear the playlist
it: Non cancellare la playlist

en: Don't show this warning anymore
it: Non mostrare più questo avvertimento

en: Dutch:
it: Olandese:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
it: ABILITA SEMPRE IN PRIMO PIANO

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
it: ABILITA SEMPRE IN PRIMO PIANO (N/A)

en: ESD Output Plugin configuration
it: Configurazione Plugin ESD

en: Emphasis:
it: Enfasi:

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
it: Abilita 6dB Boots + Hard Limiting

en: Enable Clipping Prevention
it: Abilitare la prevenzione dei Clip:

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
it: Abilita il canale UDP di Icecast

en: Enable ReplayGain
it: Abilita ReplayGain

en: Enabled
it: S/N

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Error
it: Errore

en: Error Protection:
it: Errore di protezione:

en: Error writing playlist "%s": %s
it: Errore nello scrivere la playlist "%s": %s

en: Error!
it: Errore!

en: Error: %s exist, but is not a directory
it: Errore: %s esiste, ma non è una directory

en: Ethnic
it: Etnica

en: Extension
it: Estensione

en: Extension and content
it: Estensione e contenuto

en: FPU decoder
it: Decoder FPU

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
it: Impossibile accedere alla directory %s
    Errore: %s

en: Failed to modify tag
it: Modifica del tag fallita

en: Failed to modify tag (close)
it: Modifica del tag fallita (chiusura)

en: Failed to modify tag (open)
it: Modifica del tag fallita (apertura)

en: Failed to open device %s
    Error: %s
it: Impossibile aprire %s
    Errore: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
it: Impossibile leggere la TOC (Table of Contents)
    Disco probabilmente non inserito

en: File Info
it: Informazioni File

en: File extension
it: Estensione file

en: File name
it: Nome file

en: File path
it: Percorso file

en: File preset extension:
it: Estensione dei file preset:

en: File size:
it: Dimensione file:

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Filepath
it: Percorso file

en: Filter:
it: Filtro:

en: Frames:
it: Frame:

en: French:
it: Francese:

en: Genre
it: Genere

en: Genre:
it: Genere:

en: German:
it: Tedesco:

en: Get server list
it: Scarica la lista dei server

en: Greek:
it: Greco:

en: Homepage and Graphics:
it: Homepage e Grafica:

en: Hungarian:
it: Ungherese:

en: ID3 Tags:
it: Tag ID3:

en: ID3 encoding:
it: Codifica ID3:

en: ID3 format:
it: Formato ID3:

en: ISRC number:
it: Numero ISRC:

en: Italian:
it: Italiano:

en: Japanese:
it: Giapponese:

en: Jump to Time
it: Salta alla posizione

en: Jump to Track
it: Salta alla traccia

en: Korean:
it: Coreano:

en: LOOKING UP %s
it: RICERCA %s

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Lithuanian:
it: Lituano:

en: Load auto-preset
it: Carica preset automatico

en: Load equalizer preset
it: Carica preset equalizzatore

en: Load metadata (tag information) from music files.
it: Carica metadata (ID3) dai file musicali

en: Load metadata from playlists and files
it: Carica metadata dalla playlist e dai file

en: Load metadata on demand when displaying the file in the playlist
it: Carica i metadata su richiesta quando vengono visualizzati i file sulla playlist

en: Load metadata when adding the file to the playlist or opening it
it: Carica metadata quando vengono aggiunti file alla playlist o vengono aperti

en: Load preset
it: Carica preset

en: Location:
it: Locazione:

en: MMX optimized decoder
it: Decoder ottimizzato MMX

en: MPEG Audio Plugin Configuration
it: Configurazione Plugin MPEG Audio

en: MPEG Level:
it: Tipo MPEG:

en: Macedonian:
it: Macedone:

en: Mixer Settings:
it: Impostazioni Mixer:

en: Mixer device:
it: Device mixer:

en: Name format:
it: Formato nome:

en: Name:
it: Nome:

en: No input plugin recognized this file
it: Nessun input plugin per questo file

en: No mixer
it: Nessun mixer

en: No tag to remove!
it: Nessun tag da rimuovere!

en: None
it: Nessuna

en: OPTIONS MENU
it: MENU OPZIONI

en: OSS Driver configuration
it: Configurazione Driver OSS

en: OSS Output Plugin
it: OSS

en: Ogg Vorbis Audio Plugin
it: Plugin Audio Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Audio Plugin Configuration
it: Configurazione Plugin Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by the Xiph.org Foundation
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visit the Xiph.org Foundation at http://www.xiph.org/
it: Ogg Vorbis Plugin di "the Xiph.org Foundation"
    
    Codice originale di
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Hanno contribuito
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visita "Xiph.org Foundation" all'indirizzo http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tags:
it: Tag Ogg Vorbis:

en: On display
it: Durante la visualizzazione

en: On load
it: Durante il caricamento

en: Open Files
it: Apri Files

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Organization:
it: Organizzazione:

en: Original:
it: Originale:

en: Other
it: Altro

en: Override generic titles
it: Ignora la formattazione generica

en: Paste album tags
it: Incolla tag dell'album

en: Path:
it: Percorso:

en: Pause between songs
it: Pausa tra le canzoni

en: Pause current song
it: Pausa

en: Pause for
it: Pausa per

en: Pause if playing, play otherwise
it: Play/Pausa

en: Performer/Artist
it: Artista

en: Period time (ms):
it: Grandezza del periodo (ms):

en: Play mode:
it: Modalità di riproduzione:

en: Polish:
it: Polacco:

en: Port:
it: Porta:

en: Pre-buffer (percent):
it: Pre-buffer (%):

en: Preferences Window
it: Preferenze

en: Presets
it: _Presets

en: Previous session ID
it: ID sessione precedente

en: Print version number and exit
it: Mostra la versione e esci

en: Remove drive
it: Rimuovi drive

en: ReplayGain Settings:
it: Impostazioni ReplayGain:

en: ReplayGain Type:
it: Tipo ReplayGain:

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Romanian:
it: Rumeno:

en: Russian:
it: Russo:

en: Save auto-preset
it: Salva preset automatico

en: Save equalizer preset
it: Salva preset equalizzatore

en: Save preset
it: Salva preset

en: Save stream to disk
it: Salva lo stream sul disco

en: Save stream to disk:
it: Salva lo stream sul disco:

en: Select All
it: Seleziona Tutti

en: Select BMP/XMMS session (Default: 0)
it: Seleziona sessione BMP/XMMS (Default: 0)

en: Select main player window font:
it: Seleziona font per la finestra principale

en: Select playlist font:
it: Seleziona font per la playlist

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
it: Seleziona la directory dove vuoi salvare lo stream MPEG:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
it: Selezionare la directory dove salvare lo stream Ogg·Vorbis:

en: Show information about titlestring format
it: Mostra informazioni sulla stringa del titolo

en: Show more _details
it: Mostra piu _dettagli

en: Show network window
it: Dettagli di connessione

en: Show the main window
it: Mostra la finestra principale

en: Show track numbers in playlist
it: Mostra numero traccia nella playlist

en: Single channel
it: Canale singolo

en: Skip backwards in playlist
it: Indietreggia nella playlist

en: Skip forward in playlist
it: Avanza nella playlist

en: Slovak:
it: Slovacco:

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed Glib & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile Glib & GTK+.
it: La tua piattaforma non supporta i threads.
    
    Se usi un sistema linux basato su libc5 e hai installato Glib & GTK+ prima di quando
    hai installato LinuxThreads devi ricompilareGlib & GTK+.

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) does not work with BMP.
    Please use GTK+ %s or newer.
it: La tua versione di GTK+ (%d.%d.%d) non è compatibile con BMP.
    Usare GTK+ %s o maggiori.

en: Soundtrack
it: Colonna Sonora

en: Spanish:
it: Spagnolo:

en: Start playing current playlist
it: Riproduci la playlist corrente

en: Stereo (if available)
it: Stereo (se posibile)

en: Stop current song
it: Ferma la canzone

en: Swedish:
it: Svedese:

en: TITLE
    ARTIST - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TITLE
    ALBUM - TITLE
    Custom
it: TITOLO
    ARTISTA - TITOLO
    ARTISTA - ALBUM - TITOLO
    ALBUM - TITOLO
    Personalizzato

en: The change is now effective in BMP's configuration database, but won't take effect for playback until the next song!
    
    Optionally, you can stop and restart playback for the change to take effect.
it: Il cambiamento è ora salvato nel database di BMP, ma non avrà effetto finche non sarà riprodotta la prossima canzone!!
    
    Puoi anche riavviare la riproduzione per far si che i cambiamenti abbiano effetto.

en: Title
it: Titolo

en: Title format:
it: Formato titolo:

en: Title:
it: Titolo:

en: Track gain:
it: Guadagno traccia:

en: Track length:
it: Lunghezza traccia:

en: Track name
it: Nome traccia

en: Track names:
it: Nomi tracce:

en: Track number
it: Traccia n°

en: Track number:
it: Traccia:

en: Track peak:
it: Picco traccia:

en: Tracknumber
it: Traccia n°

en: Translators
it: Traduttori

en: Unable to create log file (%s)!
it: Impossibile creare il file di log (%s)!

en: Unknown soundcard
it: Scheda audio sconosciuta

en: Usage: beep-media-player [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
it: Us0: beep-media-player [optioni] [files] ...
    
    Optioni:
    --------

en: Use CD Index
it: Usa CD Index

en: Use CDDB
it: Usa CDDB

en: Use alternate device:
it: Usa device alternativo:

en: Use authentication
it: Usa autenticazione

en: Use custom cursors
it: Usa cursore personalizzato

en: Use proxy
it: Usa proxy

en: Use remote host
it: Usa host remoto

en: Use software volume control
it: Usa controllo volume software

en: VISUALIZATION MENU
it: MENU VISUALIZZAZIONE

en: Variable,
    avg. bitrate: %d KBit/s
it: Variabile,
    avg. bitrate: %d KBit/s

en: Version:
it: Versione:

en: Volume control:
it: Controllo del volume:

en: Volume controls Master not PCM
it: Il volume controlla il Master e non il PCM

en: Volume controls OSS mixer
it: Il volume controlla il mixer OSS

en: WAV Audio Plugin
it: Plugin Audio WAV

en: Welsh:
it: Gallese:

en: When finished playing a song, don't automatically advance to the next.
it: Una volta terminata la riproduzione della canzone non avanzare alla prossima.

en: With Additional Help:
it: Con l'aiuto di:

en: Year
it: Anno

en: Year:
it: Anno:

en: Yes
it: Si

en: _Current output plugin:
it: _Plugin di Output Attuale

en: _Effect plugin list:
it: Lista plugin _Effetti

en: _General plugin list:
it: Lista plugin generici

en: _Media plugin list:
it: Lista plugin _Multimediali

en: _Visualization plugin list:
it: Lista plugin _Visualizzazione

en: eSound Output Plugin
it: eSound

en: lines
it: linee

en: minutes:seconds
it: minuti:secondi

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
it: mpg123 decoder di Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin di "The XMMS team"

en: percent
it: percento

en: seconds
it: secondi

en: use Album Gain/Peak
it: usa Gain/Peak per gli album

en: use Track Gain/Peak
it: Usa Gain/Peak per le tracce
