bmp 0.9.7 - en to fr translation catalogue (514 entries)

en: 
    Received SIGSEGV
    
    This could be a bug in BMP. If you don't know why this happened, send a mail to us at beepmp-devel@lists.sourceforge.net
fr: 
    SIGSEGV reçu
    
    C'est possible que ce soit un bug de BMP. Si vous ne comprenez pas comment 
    c'est arrivé, envoyez un mail (en anglais) expliquant clairement vos 
    manipulations à beepmp-devel@lists.sourceforge.net

en: 
    Total length: %d:%d
fr: 
    Durée totale: %d:%d

en:   (invalid UTF-8)
fr:   (format UTF-8 invalide)

en:  (%d data tracks)
fr:  (%d pistes de données)

en:  ID3 Tag
fr:  Tag ID3

en:  MPEG Info
fr:  Info MPEG

en:  Ogg Vorbis Info
fr:  Info Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis ReplayGain
fr:  ReplayGain Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis Tag
fr:  Tag Ogg Vorbis

en: %d Bytes
fr: %d octets

en: %d KBit/s
fr: %d kbit/s

en: %d KBit/s (nominal)
fr: %d kbit/s (nominal)

en: %lu Bytes
fr: %lu Octets

en: %s
    Unable to open file: %s
fr: %s
    Impossible d'ouvrir le fichier: %s

en: %s
    Unable to truncate file: %s
fr: %s
    Impossible de vider le fichier: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
fr: %s
    Impossible d'écrire dans le fichier: %s

en: %s already exist. Continue?
fr: %s existe déjà. Continuer ?

en: %s: illegal option -- %c
fr: %s: option interdite -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fr: %s: option incorrecte -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option '%c%s' n'accepte pas de paramètre

en: %s: option `%s' is ambiguous
fr: %s: l'option '%s' est ambigüe

en: %s: option `%s' requires an argument
fr: %s: l'optio, '%s' nécessite un paramètre

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fr: %s l'option '--%s' n'accepte pas de paramètre

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option '-W %s' n'accepte pas de paramètre

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fr: %s: l'option `-W %s' est ambigüe

en: %s: option requires an argument -- %c
fr: %s: option nécessitant un paramètre -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fr: %s: option '%c%s' inconnue

en: %s: unrecognized option `--%s'
fr: %s: option '--%s' inconnue

en: %{n:...%}: Display "..." only if element %n is present
fr: %{n:...%}: Affiche "..." si plus de %n éléments sont présents

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: ** DOUBLESIZE HAS BEEN REMOVED **
fr: FONCTION TAILLE DOUBLE SUPPRIMÉE

en: /About BMP
fr: /À propos de BMP

en: /Add CD...
fr: /Ajouter les pistes d'un CD...

en: /Add Files...
fr: /Ajouter des fichiers...

en: /Add Internet Address...
fr: /Ajouter une adresse Internet...

en: /Always On Top
fr: /Toujours au-dessus

en: /Analyzer Falloff
fr: /Effet Retombée Analyseur

en: /Analyzer Falloff/Fast
fr: /Effet Retombée Analyseur/Rapide

en: /Analyzer Falloff/Fastest
fr: /Effet Retombée Analyseur/Le plus rapide

en: /Analyzer Falloff/Medium
fr: /Effet Retombée Analyseur/Moyen

en: /Analyzer Falloff/Slow
fr: /Effet Retombée Analyseur/Lent

en: /Analyzer Falloff/Slowest
fr: /Effet Retombée Analyseur/Le plus lent

en: /Analyzer Mode
fr: /Type Analyseur

en: /Analyzer Mode/Bars
fr: /Type Analyseur/Barres

en: /Analyzer Mode/Fire
fr: /Type Analyseur/Feu

en: /Analyzer Mode/Lines
fr: /Type Analyseur/Lignes

en: /Analyzer Mode/Normal
fr: /Type Analyseur/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
fr: /Type Analyseur/Crêtes

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
fr: /Type Analyseur/Lignes verticales

en: /Autoscroll Songname
fr: /Défilement du titre

en: /Clear Queue
fr: /Vider la file

en: /Close
fr: /Fermer

en: /Delete
fr: /Effacer

en: /Delete/Auto-load preset
fr: /Effacer/le pré-réglage chargé auto.

en: /Delete/Preset
fr: /Effacer/le pré-réglage

en: /Files...
fr: /Fichiers...

en: /Import
fr: /Importer

en: /Import/WinAMP Presets
fr: /Importer/les pré-réglages Winamp

en: /Internet location...
fr: /Adresse Internet...

en: /Invert Selection
fr: /Inverser la sélection

en: /Jump to File
fr: /Aller au Fichier

en: /Jump to Playlist Start
fr: /Retourner au début de la liste

en: /Jump to Time
fr: /Aller au Temps

en: /Load
fr: /Charger

en: /Load List
fr: /Charger une liste

en: /Load/Auto-load preset
fr: /Charger/le pré-réglage chargé auto.

en: /Load/Default
fr: /Charger/le pré-réglage par défaut

en: /Load/From WinAMP EQF file
fr: /Charger/à partir d'un fichier EQF de Winamp

en: /Load/From file
fr: /Charger/à partir d'un fichier

en: /Load/Preset
fr: /Charger/un pré-réglage

en: /Load/Zero
fr: /Charger/remise à zéro

en: /New List
fr: /Nouvelle liste

en: /Next
fr: /Suivant

en: /Peaks Falloff
fr: /Effet Retombée Crêtes

en: /Peaks Falloff/Fast
fr: /Effet Retombée Crêtes/Rapide

en: /Peaks Falloff/Fastest
fr: /Effet Retombée Crêtes/Le plus rapide

en: /Peaks Falloff/Medium
fr: /Effet Retombée Crêtes/Moyen

en: /Peaks Falloff/Slow
fr: /Effet Retombée Crêtes/Lent

en: /Peaks Falloff/Slowest
fr: /Effet Retombée Crêtes/Le plus lent

en: /Play
fr: /Lecture

en: /Preferences
fr: /Préférences

en: /Previous
fr: /Précédent

en: /Put on All Workspaces
fr: /Visible partout

en: /Queue Toggle
fr: /Basculer dans la file

en: /Randomize List
fr: /Mélanger la Liste

en: /Refresh Rate
fr: /Taux de Rafraîchissement

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
fr: /Taux de Rafraîchisement/Bas (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Max (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Haut (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Moyen (~13 fps)

en: /Remove All
fr: /Vider la liste

en: /Remove Selected
fr: /Enlever la sélection

en: /Remove Unavailable Files
fr: /Enlever les fichiers inexistants

en: /Remove Unselected
fr: /Garder la sélection

en: /Repeat
fr: /Répéter

en: /Reverse List
fr: /Inverser la Liste

en: /Roll up Equalizer
fr: /Enrouler l'équaliseur

en: /Roll up Player
fr: /Enrouler le lecteur

en: /Roll up Playlist Editor
fr: /Enrouler l'éditeur de liste

en: /Save
fr: /Sauver

en: /Save List
fr: /Sauver la liste

en: /Save/Auto-load preset
fr: /Save/le pré-réglage chargé auto.

en: /Save/Default
fr: /Sauver/le pré-réglage par défaut

en: /Save/Preset
fr: /Sauver/le pré-réglage

en: /Save/To WinAMP EQF file
fr: /Sauver/dans un fichier EQF de Winamp

en: /Save/To file
fr: /Sauver/dans un fichier

en: /Scope Mode
fr: /Type Scope

en: /Scope Mode/Dot Scope
fr: /Type Scope/Point

en: /Scope Mode/Line Scope
fr: /Type Scope/Ligne

en: /Scope Mode/Solid Scope
fr: /Type Scope/Solide

en: /Select All
fr: /Sélectionner tout

en: /Select None
fr: /Sélectionner rien

en: /Show Equalizer
fr: /Équaliseur

en: /Show Playlist Editor
fr: /Éditeur de liste d'écoute

en: /Shuffle
fr: /Mélanger

en: /Sort List
fr: /Trier la liste

en: /Sort List/By Date
fr: /Trier la liste/Par date

en: /Sort List/By Filename
fr: /Trier la liste/Par nom de fichier

en: /Sort List/By Path + Filename
fr: /Trier la liste/Par chemin et nom de fichier

en: /Sort List/By Title
fr: /Trier la liste/Par titre

en: /Sort Selection
fr: /Trier la sélection

en: /Sort Selection/By Date
fr: /Trier la sélection/Par date

en: /Sort Selection/By Filename
fr: /Trier la sélection/Par nom de fichier

en: /Sort Selection/By Path + Filename
fr: /Trier la sélection/Par chemin + nom de fichier

en: /Sort Selection/By Title
fr: /Trier la sélection/Par titre

en: /Time Elapsed
fr: /Temps écoulé

en: /Time Remaining
fr: /Temps restant

en: /Toggle Decorations
fr: /Basculer décorations

en: /Update View
fr: /Rafraîchir la liste

en: /View Track Details
fr: /Afficher le détail

en: /Visualization Mode
fr: /Type de graphique

en: /Visualization Mode/Analyzer
fr: /Type de graphique/Analyseur

en: /Visualization Mode/Off
fr: /Type de graphique/Aucun

en: /Visualization Mode/Scope
fr: /Type de graphique/Scope

en: /WindowShade VU Mode
fr: /Mode Fenêtre Réduite

en: /WindowShade VU Mode/Normal
fr: /Mode Fenêtre Réduite/Normale

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
fr: /Mode Fenêtre Réduite/Lissée

en: /_Quit
fr: /_Quitter

en: /_View
fr: /_Affichage

en: 16 bit
fr: 16 bits

en: 3DNow! optimized decoder
fr: Décodeur optimisé 3DNow!

en: 8 bit
fr: 8 bits

en: <b><big>Couldn't open audio.</big></b>
    
    Please check that:
    1. You have the correct output plugin selected.
    2. No other programs is blocking the soundcard.
    3. Your soundcard is configured properly.
fr: <b><big>Problème d'utilisation audio.</big></b>
    
    Veuillez vérifier que:
    1. vous avez choisi le bon plugin de sortie.
    2. aucun programme n'utilise déjà la carte son.
    3. votre carte son est correctement configurée.

en: <b><big>No playable CD found.</big></b>
    
    No CD inserted, or inserted CD is not an audio CD.
fr: <b><big>Pas de CD jouable.</big></b>
    
    Pas de CD à lire, ou le CD inséré n'est pas un CD audio.

en: <b><big>Unable to load skin.</big></b>
    
    Check that skin at '%s' is usable and default skin is properly installed at '%s'
fr: <b><big>Impossible de charger le thème.</big></b>
    
    Vérifier que le thème '%s' soit correct et que le thème par défaut soit bien installé dans '%s'

en: <b><big>Unable to play files.</big></b>
    
    The following files could not be played. Please check that:
    1. they are accessible.
    2. you have enabled the media plugins required.
fr: <b><big>Impossible de jouer des fichiers.</big></b>
    
    Les fichiers suivants ne peuvent être lus. Veuillez vérifier que:
    1. ils sont accessibles.
    2. vous avez activé le plugin pour le média correspondant.

en: <b>Effects</b>
fr: <b>Effets</b>

en: <b>Filename</b>
fr: <b>Nom de fichier</b>

en: <b>Metadata</b>
fr: <b>Méta-données</b>

en: <b>Mouse wheel</b>
fr: <b>Molette de la souris</b>

en: <b>Playback</b>
fr: <b>Enchaînement</b>

en: <b>Presets</b>
fr: <b>Pré-réglages</b>

en: <b>Song display</b>
fr: <b>Affichage des infos</b>

en: <b>Visualization</b>
fr: <b>Visuel</b>

en: <b>_Fonts</b>
fr: <b>_Polices</b>

en: <b>_Miscellaneous</b>
fr: <b>_Divers</b>

en: <b>_Skin</b>
fr: <b>_Thème</b>

en: <span size="medium"><b>General</b></span>
fr: <span size="medium"><b>Général</b></span>

en: <span size="medium"><b>Media</b></span>
fr: <span size="medium"><b>Média</b></span>

en: <span size="medium"><b>Output</b></span>
fr: <span size="medium"><b>Sortie</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Appearance</b></span>
fr: <span size="xx-large"><b>Apparence</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Equalizer</b></span>
fr: <span size="xx-large"><b>Équaliseur</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Mouse</b></span>
fr: <span size="xx-large"><b>Souris</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Playlist</b></span>
fr: <span size="xx-large"><b>Liste d'écoute</b></span>

en: ALSA %s output plugin
fr: Plugin de sortie ALSA %s

en: ALSA Driver configuration
fr: Configuration du pilote ALSA

en: About ALSA Driver
fr: À propos du pilote ALSA

en: About BMP
fr: À propos de BMP

en: About ESounD Plugin
fr: À propos du plugin EsounD

en: About MPEG Audio Plugin
fr: A propos du plugin audio MPEG

en: About OSS Driver
fr: À propos du pilote OSS

en: About Ogg Vorbis Audio Plugin
fr: A propos du plugin audio Ogg Vorbis

en: Activate BMP
fr: Active BMP

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: Add Folders
fr: Ajouter des répertoires

en: Add Internet Address
fr: Ajouter une adresse Internet...

en: Add drive
fr: Ajouter un lecteur

en: Add/Open Files dialog
fr: Fenêtre d'Ajout/Ouverture de fichiers

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: Advanced settings:
fr: Réglages avancés:

en: Album gain:
fr: Gain de l'album:

en: Album peak:
fr: Crête de l'album:

en: AlternRock
fr: Rock Alternatif

en: Alternative
fr: Alternatif

en: An error occured:
    %s
fr: Une erreur est survenue:
    %s

en: Analog
fr: Analogique

en: Appearance
fr: Apparence

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist:
fr: Artiste:

en: Audio device:
fr: Périphérique audio:

en: Automatic detection
fr: Détection automatique

en: Available _Presets:
fr: _Pré-réglages disponibles:

en: BALANCE: %d%% LEFT
fr: BALANCE: %d%% GAUCHE

en: BALANCE: %d%% RIGHT
fr: BALANCE: %d%% DROITE

en: BALANCE: CENTER
fr: BALANCE: CENTREE

en: BMP Equalizer
fr: BMP Équaliseur

en: BMP Playlist Editor
fr: BMP Éditeur de liste d'écoute

en: BMP Preferences
fr: BMP Préférences

en: BMP: Unable to open display, exiting.
fr: BMP: Impossible d'accéder à la session d'affichage.

en: Bit rate:
fr: Débit:

en: Blur Scope: Color selection
fr: Blur Scope: Sélection de la couleur

en: Brazilian Portuguese:
fr: Brésilien:

en: Browse
fr: Parcourir

en: Buffer size (kb):
fr: Taille du tampon (ko):

en: Buffer size (ms):
fr: Taille du tampon (ms):

en: Buffer time (ms):
fr: Temps du tampon (ms):

en: Buffering
fr: Mémoire tampon

en: Buffering:
fr: Mémoire tampon:

en: CD Audio Player Configuration
fr: Configuration du lecteur de CD Audio

en: CD Audio Plugin
fr: Plugin CD Audio

en: CD Audio Track %02u
fr: Piste %02u du CD

en: CD Index server:
fr: Serveur CD Index

en: CD Info
fr: Info CD

en: CDDB server:
fr: Serveur CDDB:

en: CDROM drive
fr: Lecteur CDROM

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
fr: CONNECTÉ: ATTENTE DE REPONSE

en: CONNECTING TO %s:%d
fr: CONNEXION À %s:%d

en: Category
fr: Rubrique

en: Celtic
fr: Celte

en: Chamber Music
fr: Musique de chambre

en: Channels:
fr: Canaux:

en: Check drive...
fr: Vérifier le lecteur...

en: Chinese:
fr: Chinois:

en: Chorus
fr: Choeur

en: Classic Rock
fr: Rock classique

en: Classical
fr: Musique Classique

en: Close Dialog on Add
fr: Fermer la fenêtre après l'ajout

en: Close dialog on Add
fr: Fermer la fenêtre après l'ajout

en: Close dialog on Open
fr: Fermer la fenêtre après l'ouverture

en: Comedy
fr: Sketch

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment:
fr: Commentaire:

en: Content
fr: Contenu

en: Convert %20 to blanks
fr: Convertir %20 en blancs

en: Convert non-UTF8 ID3 tags to UTF8
fr: Convertir les tags ID3 au format UTF8

en: Convert underscores to blanks
fr: Convertir underscore en blancs

en: Copy album tags
fr: Copier les tags album

en: Could not create directory (%s): %s
fr: Impossible de créer le répertoire (%s): %s

en: Couldn't connect to host %s
fr: Impossible de se connecter à l'hôte %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
fr: Impossible de se connecter à l'hôte %s
    Le serveur a déploré: %s

en: Couldn't look up host %s
fr: Impossible de trouver l'hôte %s

en: Couldn't remove tag!
fr: Impossible d'enlever le tag!

en: Couldn't write tag!
fr: Impossible d'écrire le tag!

en: Credits
fr: Crédits

en: Cult
fr: Culte

en: Custom string:
fr: Format personnalisé:

en: Czech:
fr: Tchèque:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
fr: DESACTIVER TOUJOURS AU-DESSUS

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
fr: DESACTIVER TOUJOURS AU-DESSUS (N/A)

en: Decoder
fr: Décodeur

en: Decoder:
fr: Décodeur:

en: Default
fr: Par défaut

en: Default (%s)
fr: Par défaut (%s)

en: Default PCM device (%s)
fr: Périphérique PCM par défaut (%s)

en: Delete auto-preset
fr: Effacer pré-réglages auto.

en: Delete preset
fr: Effacer pré-réglages

en: Deselect All
fr: Aucun

en: Developers:
fr: Développeurs:

en: Device
fr: Périphérique

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
fr: Périphérique %s OK.
    Le disque a %d pistes

en: Device settings
fr: Paramètres du périphérique

en: Device:
fr: Périphérique:

en: Devices
fr: Périphériques:

en: Digital audio extraction
fr: Extraction audio numérique

en: Digital audio extraction not tested as the disc has no audio tracks
fr: Extraction audio numérique non testée comme le disque ne contient aucune piste audio

en: Digital audio extraction test failed: %s
fr: Échec du test de l'extraction audio numérique: %s

en: Digital audio extraction test: OK
fr: Test de l'extraction audio numérique: OK

en: Dir_ectory:
fr: Rép_ertoire:

en: Directory %s OK.
fr: Répertoire %s OK.

en: Directory preset file:
fr: Répertoire des fichiers de pré-réglages:

en: Disable ID3V2 tags
fr: Désactiver les tags ID3V2

en: Display this text and exit
fr: Affiche ce message et quitte

en: Don't advance in the playlist
fr: Ne pas avancer dans la liste

en: Don't clear the playlist
fr: Ne vide pas la liste d'écoute

en: Don't show this warning anymore
fr: Ne plus afficher cet avertissement

en: Down sample:
fr: Ré-échantilloner:

en: Drive %d
fr: Lecteur %d

en: Drum Solo
fr: Solo de batterie

en: Dual channel
fr: Double canal

en: Duet
fr: Duo

en: Dutch:
fr: Néerlandais:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
fr: ACTIVER TOUJOURS AU-DESSUS

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
fr: ACTIVER TOUJOURS AU-DESSUS (N/A)

en: ESD Output Plugin configuration
fr: Configuration du plugin de sortie ESD

en: Electronic
fr: Musique Électronique

en: Emphasis:
fr: Accentuation:

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
fr: Activer le Boost 6dB + Limitation Hard

en: Enable Clipping Prevention
fr: Activer la prévention des coupures

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
fr: Activer le canal de méta-données UDP Icecast

en: Enable ReplayGain
fr: Activer ReplayGain

en: Enabled
fr: Actif

en: Equalizer
fr: Équaliseur

en: Error
fr: Erreur

en: Error Protection:
fr: Protection d'erreurs:

en: Error writing playlist "%s": %s
fr: Erreur à l'écriture de la liste "%s": %s

en: Error!
fr: Erreur!

en: Error: %s exist, but is not a directory
fr: Erreur: %s existe mais n'est pas un répertoire

en: Ethnic
fr: Musique Ethnique

en: Extension and content
fr: Extension et contenu

en: FILE INFO BOX
fr: INFOS FICHIER

en: FPU decoder
fr: Décodeur FPU

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
fr: Impossible de contrôler le répertoire %s
    Erreur: %s

en: Failed to modify tag
fr: Impossible de modifier le tag

en: Failed to modify tag (close)
fr: Impossible de modifier le tag (fermeture)

en: Failed to modify tag (open)
fr: Impossible de modifier le tag (ouverture)

en: Failed to open device %s
    Error: %s
fr: Impossible d'accéder au périphérique %s
    Erreur: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
fr: Impossible de lire la liste des pistes
    Vérifiez la présence d'un CD dans le lecteur

en: File Info
fr: Info fichier

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: File preset extension:
fr: Extension des fichiers de pré-réglages:

en: File size:
fr: Taille du fichier:

en: Filename
fr: Nom du ficher

en: Filename:
fr: Nom du ficher:

en: Filepath
fr: Chemin du fichier

en: Filter:
fr: Filtre:

en: Frames:
fr: Trames:

en: French:
fr: Français:

en: Game
fr: Musique de jeu

en: German:
fr: Allemand:

en: Get server list
fr: Récupérer la liste du serveur

en: Gothic Rock
fr: Rock Gothique

en: Greek:
fr: Grec:

en: Homepage and Graphics:
fr: Site Internet:

en: Host:
fr: Hôte:

en: Hungarian:
fr: Hongrois:

en: ID3 Tags:
fr: Tags ID3:

en: ID3 encoding:
fr: Encodage ID3:

en: ID3 format:
fr: Format ID3:

en: ISRC number:
fr: Numéro ISRC:

en: Input plugin: %s
fr: Plugin d'entrée: %s

en: Instrumental
fr: Musique Instrumentale

en: Instrumental Pop
fr: Pop Instrumentale

en: Instrumental Rock
fr: Rock Instrumental

en: Italian:
fr: Italien:

en: Japanese:
fr: Japonais:

en: Joint stereo
fr: Stéréo mêlée

en: Jump to Time
fr: Aller au Temps

en: Jump to Track
fr: Aller au morceau

en: Korean:
fr: Coréen:

en: LOOKING UP %s
fr: RECHERCHE DE %s

en: Length:
fr: Durée:

en: Lithuanian:
fr: Lituanien:

en: Load auto-preset
fr: Charger pré-réglages auto.

en: Load equalizer preset
fr: Charger pré-réglages de l'équaliseur

en: Load metadata (tag information) from music files.
fr: Charger les meta-données (tags) des fichiers

en: Load metadata from playlists and files
fr: Charger les méta-données des listes et fichiers

en: Load metadata on demand when displaying the file in the playlist
fr: Charger les méta-données lors de l'affichage du morceau dans la liste

en: Load metadata when adding the file to the playlist or opening it
fr: Charger les méta-données lors de l'ajout du fichier dans la liste

en: Load preset
fr: Charger pré-réglages

en: Location:
fr: Localisation:

en: MMX optimized decoder
fr: Décodeur optimisé MMX

en: MPEG Audio Plugin
fr: Plugin MPEG Audio

en: MPEG Audio Plugin Configuration
fr: Configuration du plugin audio MPEG

en: MPEG Level:
fr: Type MPEG:

en: Macedonian:
fr: Macédonien:

en: Meditative
fr: Musique Méditative

en: Mixer Settings:
fr: Réglages du mixer:

en: Mixer card:
fr: Carte de mixage:

en: Mixer device:
fr: Périphérique de mixage:

en: Mixer:
fr: Mixeur:

en: Mmap mode
fr: Mode Mmap

en: Mouse
fr: Souris

en: Name format:
fr: Format du nom:

en: Name:
fr: Nom:

en: Native American
fr: Musique Indienne

en: No
fr: Non

en: No input plugin recognized this file
fr: Aucun plugin d'entrée ne supporte ce type de fichier

en: No mixer
fr: Pas de mixer

en: No tag to remove!
fr: Aucun tag à enlever

en: Noise
fr: Bruit

en: None
fr: Aucun

en: OPTIONS MENU
fr: MENU OPTIONS

en: OSS Driver configuration
fr: Configuration du pilote OSS

en: OSS Output Plugin
fr: Plugin de sortie OSS

en: OSS mixer
fr: Mixer OSS

en: Ogg Vorbis Audio Plugin
fr: Plugin Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Audio Plugin Configuration
fr: Configuration du plugin audio Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by the Xiph.org Foundation
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visit the Xiph.org Foundation at http://www.xiph.org/
fr: Plugin Ogg Vorbis par la fondation Xiph.org
    
    Code originel par
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions de
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visiter la fondation Xiph.org sur http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tags:
fr: Tags Ogg Vorbis:

en: On display
fr: À l'affichage

en: On load
fr: Au chargement

en: Open Files
fr: Ouvrir les fichiers

en: Organization:
fr: Organisation:

en: Other
fr: Autre

en: Override generic titles
fr: Écraser les titres génériques

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
fr: MISE EN TAMPON: %dKO/%dKO

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Paste album tags
fr: Coller les tags album

en: Path:
fr: Chemin:

en: Pause between songs
fr: Pause entre chaque morceau

en: Pause current song
fr: Met en pause la lecture du morceau

en: Pause for
fr: Pause de

en: Pause if playing, play otherwise
fr: Met en pause sinon joue le morceau

en: Performer/Artist
fr: Artiste

en: Period time (ms):
fr: Temps de la période (ms):

en: Play mode:
fr: Mode de lecture:

en: Playlist
fr: Liste d'écoute

en: Polish:
fr: Polonais:

en: Porn Groove
fr: Pron Groove

en: Pre-buffer (percent):
fr: Pré-tampon (pourcent):

en: Preferences Window
fr: Fenêtre des Préférences

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Presets
fr: Pré-réglages

en: Previous session ID
fr: ID de la session précédente

en: Print version number and exit
fr: Affiche le numéro de version et quitte

en: Progressive Rock
fr: Rock Progressif

en: Psychedelic Rock
fr: Rock Psychedelique

en: Remove drive
fr: Supprimer le lecteur

en: ReplayGain Settings:
fr: Réglages ReplayGain:

en: ReplayGain Type:
fr: Type ReplayGain:

en: Resolution:
fr: Résolution:

en: Revival
fr: Reprise

en: Rhythmic Soul
fr: Rythmic Soul

en: Romanian:
fr: Roumain:

en: Russian:
fr: Russe:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
fr: POS.: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Sample rate:
fr: Fréq. Échantillonage:

en: Save auto-preset
fr: Sauver pré-réglages auto.

en: Save equalizer preset
fr: Sauver pré-réglages de l'équaliseur

en: Save preset
fr: Sauver pré-réglages

en: Save stream to disk
fr: Sauver le flux sur le disque

en: Save stream to disk:
fr: Sauver le flux sur le disque:

en: Sebastian Kapfer
fr: Sebastien Kapfer

en: Select All
fr: Tous

en: Select BMP/XMMS session (Default: 0)
fr: Sélectionne la session BMP/XMMS (Par défaut: 0)

en: Select main player window font:
fr: Sélectionner la police de la fenêtre principale:

en: Select playlist font:
fr: Sélectionner la police de la liste d'écoute:

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
fr: Sélectionner le répertoire où vous voulez stocker les flux MPEG:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
fr: Sélectionner le répertoire où enregister les flux Ogg Vorbis:

en: Server
fr: Serveur

en: Show information about titlestring format
fr: Afficher les informations disponibles pour formater le titre

en: Show more _details
fr: Afficher plus de _détails

en: Show network window
fr: Voir la fenêtre réseau

en: Show the main window
fr: Affiche la fenêtre principale

en: Show track numbers in playlist
fr: Afficher la position des morceaux dans la liste d'écoute

en: Single channel
fr: Simple canal

en: Skip backwards in playlist
fr: Recule dans la liste d'écoute

en: Skip forward in playlist
fr: Avance dans la liste d'écoute

en: Slovak:
fr: Slovaque:

en: Sonata
fr: Sonate

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed Glib & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile Glib & GTK+.
fr: Désolé, les threads ne sont pas supportés par votre système d'exploitation.
    
    Si vous êtes sur un système Linux basé sur libc5 et que vous avez installé 
    GLIB et GTK+ avant les LinuxThreads, vous devez recompiler GLIB et GTK+.

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) does not work with BMP.
    Please use GTK+ %s or newer.
fr: Désolé, votre version de GTK+ (%d.%d.%d) ne fonctionne pas avec BMP.
    Mettez à jour GTK+ vers la version %s ou plus.

en: Sound Clip
fr: Clip

en: Soundtrack
fr: Bande son

en: Spanish:
fr: Espagnol:

en: Speech
fr: Discours

en: Start playing current playlist
fr: Commence à jouer la liste d'écoute courante

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Stereo (if available)
fr: Stéréo (si possible)

en: Stop current song
fr: Stoppe la lecture du morceau

en: Streaming
fr: Lecture du flux

en: Swedish:
fr: Suèdois:

en: Symphonic Rock
fr: Rock Symphonique

en: Symphony
fr: Symphonie

en: Synthpop
fr: SynthPop

en: TITLE
    ARTIST - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TITLE
    ALBUM - TITLE
    Custom
fr: TITRE
    ARTISTE - TITRE
    ARTISTE - ALBUM - TITRE
    ALBUM - TITRE
    Personnalisé

en: The change is now effective in BMP's configuration database, but won't take effect for playback until the next song!
    
    Optionally, you can stop and restart playback for the change to take effect.
fr: Le changement a été pris en compte dans la
    configuration de BMP, mais ne sera effectif
    pour la lecture qu'au prochain morceau!
    
    Vous pouvez aussi arrêter et redémarrer la lecture
    pour que le changement soit pris en compte.

en: Title
fr: Titre

en: Title format:
fr: Format du titre:

en: Title:
fr: Titre:

en: Track gain:
fr: Gain du morceau:

en: Track length:
fr: Durée du morceau:

en: Track name
fr: Nom du morceau

en: Track names:
fr: Noms des morceaux

en: Track number
fr: Numéro de piste

en: Track number:
fr: Piste n°:

en: Track peak:
fr: Crête du morceau:

en: Tracknumber
fr: Numéro de piste

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Unable to create log file (%s)!
fr: Impossible d'écrire le fichier de log (%s)!

en: Unknown soundcard
fr: Carte son inconnue

en: Usage: beep-media-player [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
fr: Usage: beep-media-player [options] [fichiers] ...
    
    Options:
    --------

en: Use CD Index
fr: Utiliser CD Index

en: Use CDDB
fr: Utiliser CDDB

en: Use alternate device:
fr: Utiliser un autre périphérique:

en: Use authentication
fr: S'authentifier

en: Use custom cursors
fr: Utiliser les curseurs du thème

en: Use proxy
fr: Utiliser un proxy

en: Use remote host
fr: Utiliser l'hôte distant

en: Use software volume control
fr: Utiliser le contrôle de volume logiciel

en: Username:
fr: Compte:

en: VISUALIZATION MENU
fr: MENU DES EFFETS VISUELS

en: Variable,
    avg. bitrate: %d KBit/s
fr: Variable,
    débit moyen: %d kbit/s

en: Volume control:
fr: Contrôle du volume:

en: Volume controls Master not PCM
fr: Le Volume contrôle Master et non pas PCM

en: Volume controls OSS mixer
fr: Le Volume contrôle le mixer OSS

en: WAV Audio Plugin
fr: Plugin Wav

en: Welsh:
fr: Gallois:

en: When finished playing a song, don't automatically advance to the next.
fr: Lors de la fin de lecture d'un morceau, ne pas passer automatiquement au morceau d'après.

en: With Additional Help:
fr: Avec l'aide de:

en: XMMS ALSA Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Author: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)
fr: Pilote ALSA de XMMS
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Auteur: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
fr: Plugin ESounD de XMMS
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
fr: Pilote OSS de XMMS
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: Year
fr: Année

en: Year:
fr: Année:

en: Yes
fr: Oui

en: _Current output plugin:
fr: Plugin de sortie audio _actuel:

en: _Device:
fr: _Périphérique:

en: _Effect plugin list:
fr: Liste des plugins d'_effets sonores:

en: _General plugin list:
fr: Liste des plugins _généraux:

en: _Media plugin list:
fr: Liste des plugins des support de _médias:

en: _Player:
fr: Lecteur:

en: _Playlist:
fr: Liste:

en: _Visualization plugin list:
fr: Liste des plugins _d'effets visuels:

en: eSound Output Plugin
fr: Plugin de sortie eSound

en: lines
fr: lignes

en: minutes:seconds
fr: minutes:secondes

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
fr: Décodeur mpg123 par Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin par l'équipe XMMS

en: percent
fr: pourcents

en: seconds
fr: secondes

en: use Album Gain/Peak
fr: utiliser le rapport Gain/Crête de l'album

en: use Track Gain/Peak
fr: utiliser le rapport Gain/Crête du morceau
