bmp 0.9.7 - en to cy translation catalogue (444 entries)

en: 
    Total length: %d:%d
cy: 
    Cyfanswm hyd: %d:%d

en:   (invalid UTF-8)
cy:   (UTF-8 annilys)

en:  (%d data tracks)
cy:  (%d trac data)

en:  MPEG Info
cy:  Gwybodaeth MPEG:

en:  Ogg Vorbis Info
cy:  Gwybodaeth am Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis ReplayGain
cy:  ReplayGain Ogg Vorbis

en:  Ogg Vorbis Tag
cy:  Tag Ogg Vorbis

en: %d Bytes
cy: %d Beit

en: %d Hz
cy: %d·Hz

en: %d KBit/s
cy: %d·KBit/s

en: %d KBit/s (nominal)
cy: %d Kbit/s (enwol)

en: %ld Hz
cy: %ld·Hz

en: %lu Bytes
cy: %lu beit

en: %s
    Unable to open file: %s
cy: %s
    Methu agor ffeil '%s

en: %s
    Unable to truncate file: %s
cy: %s
    Meu tocio ffeil: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
cy: %sMethu ysgrifennu i ffeil: %s

en: %s: illegal option -- %c
cy: %s: dewis anghyfreithlon -- %c

en: %s: invalid option -- %c
cy: %s: dewis annilys-- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
cy: %s: dewis `- nid yw -%c%s' yn caniatáu ymresymiad

en: %s: option `%s' is ambiguous
cy: %s: dewis `%s' yn aneglur

en: %s: option `%s' requires an argument
cy: %s: dewis `%s' angen ymresymiad

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
cy: %s: dewis `- nid yw -%s' yn caniatáu ymresymiad

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
cy: %s: dewis `- nid yw -W %s' yn caniatáu ymresymiad

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
cy: %s: dewis `-W %s' yn aneglur

en: %s: option requires an argument -- %c
cy: %s: dewis angen ymresymiad -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
cy: %s: dewis heb ei adnabod `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
cy: %s: dewis heb ei adnabod `--%s'

en: (unknown)
cy: (anhysbys)

en: /About BMP
cy: /Ynghylch BMP

en: /Always On Top
cy: /Bob Tro ar yr Wyneb

en: /Analyzer Falloff
cy: /Cwymp Dadansoddwr

en: /Analyzer Falloff/Fast
cy: /Cwymp Dadansoddwr/Cyflym

en: /Analyzer Falloff/Fastest
cy: /Cwymp Dadansoddwr/Cyflymaf

en: /Analyzer Falloff/Medium
cy: /Cwymp Dadansoddwr/Canolig

en: /Analyzer Falloff/Slow
cy: /Cwymp Dadansoddwr/Araf

en: /Analyzer Falloff/Slowest
cy: /Cwymp Dadansoddwr/Arafaf

en: /Analyzer Mode
cy: /Modd Dadansoddwr

en: /Analyzer Mode/Bars
cy: /Modd Dadansoddwr/Barau

en: /Analyzer Mode/Fire
cy: /Modd Dadansoddwr/Tân

en: /Analyzer Mode/Lines
cy: /Modd Dadansoddwr/Llinellau

en: /Analyzer Mode/Normal
cy: /Modd Dadansoddwr/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
cy: /Modd Dadansoddwr/Brigau

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
cy: /Modd Dadansoddwr/Llinellau Fertigol

en: /Autoscroll Songname
cy: /Awtosgrolio Enw Cân

en: /Clear Queue
cy: /Clirio'r Rhes

en: /Close
cy: /Cau

en: /Delete
cy: /Dileu

en: /Delete/Auto-load preset
cy: /Dileu/Awtolwytho Rhagosodiadau

en: /Delete/Preset
cy: /Dileu/Rhagosodiadau

en: /Import
cy: Mewnforio

en: /Import/WinAMP Presets
cy: /Mewnforio/Rhagosodiadau WinAMP

en: /Jump to File
cy: /Neidio i Ffeil

en: /Jump to Playlist Start
cy: /Neidio i dechrau'r rhestr chwarae

en: /Jump to Time
cy: /Neidio i Amser

en: /Load
cy: /Llwytho

en: /Load/Auto-load preset
cy: /Llwytho/Awtolwytho rhagosod

en: /Load/Default
cy: /Llwytho/Rhagosodedig

en: /Load/From WinAMP EQF file
cy: /Llwytho/O'r ffeil WinAMP EQF

en: /Load/From file
cy: /Llwytho/O'r ffeil

en: /Load/Preset
cy: /Llwytho/Rhagosod

en: /Load/Zero
cy: /Llwytho/Sero

en: /New List
cy: /Rhestr Newydd

en: /Next
cy: /Nesaf

en: /Pause
cy: /Seibio

en: /Peaks Falloff
cy: /Cwymp Brigau

en: /Peaks Falloff/Fast
cy: /Cwymp Brigau/Cyflym

en: /Peaks Falloff/Fastest
cy: /Cwymp Brigau /Cyflymaf

en: /Peaks Falloff/Medium
cy: /Cwymp Brigau/Canolig

en: /Peaks Falloff/Slow
cy: /Cwymp Brigau/Araf

en: /Peaks Falloff/Slowest
cy: /Cwymp Brigau/Arafaf

en: /Play
cy: /Chwarae

en: /Preferences
cy: /Dewisiadau

en: /Previous
cy: /Blaenorol

en: /Queue Toggle
cy: /Ychwanegu neu Dynnu i/o'r Ciw

en: /Randomize List
cy: /Hapio'r Rhestr

en: /Refresh Rate
cy: /Graddfa Adnewyddu

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
cy: /Graddfa Adnewyddu/Wythfed (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
cy: /Graddfa Adnewyddu/Llawn (~50fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
cy: /Graddfa Adnewyddu/Hanner (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
cy: /Graddfa Adnewyddu/Chwarter (~13 fps)

en: /Remove Selected
cy: /Tynnu'r Dewis

en: /Remove Unavailable Files
cy: /Gwaredu Ffeiliau Annilys

en: /Repeat
cy: /Ailadrodd

en: /Reverse List
cy: /Cildroi'r Rhestr

en: /Save
cy: /Cadw

en: /Save/Auto-load preset
cy: /Llwytho/Awtolwytho rhagosod

en: /Save/Default
cy: Cadw/Rhagosodedig

en: /Save/Preset
cy: /Cadw/Rhagosodiadau

en: /Save/To WinAMP EQF file
cy: /Cadw/I ffeil WinAMP EQF

en: /Save/To file
cy: /Cadw/I ffeil

en: /Scope Mode
cy: /Modd Cwmpas

en: /Scope Mode/Dot Scope
cy: /Modd Cwmpas/Cwmpas Dot

en: /Scope Mode/Line Scope
cy: /Modd Cwmpas/Cwmpas Llinell

en: /Scope Mode/Solid Scope
cy: /Modd Cwmpas/Cwmpas Solet

en: /Show Playlist Editor
cy: /Dangos Golygydd Rhestr Chwarae

en: /Shuffle
cy: /Cymysgu

en: /Sort List
cy: /Rhestr Didoli

en: /Sort List/By Date
cy: /Rhestr Didoli/Yn ôl Dyddiad

en: /Sort List/By Filename
cy: /Rhestr Didoli/Yn ôl Enw Ffeil

en: /Sort List/By Path + Filename
cy: /Rhestr Didoli/Yn ôl Llwybr + Enw ffeil

en: /Sort List/By Title
cy: /Rhestr Didoli/Yn ôl Teitl

en: /Sort Selection
cy: /Dewis Didoli

en: /Sort Selection/By Date
cy: /Dewis Didoli/Yn ôl Dyddiad

en: /Sort Selection/By Filename
cy: /Dewis Didoli/Yn ôl Enw Ffeil

en: /Sort Selection/By Path + Filename
cy: /Dewis Didoli/Yn ôl LLwybr + Enw Ffeil

en: /Sort Selection/By Title
cy: /Dewis Didoli/Yn ôl Teitl

en: /Stop
cy: /Atal

en: /Time Elapsed
cy: /Amser aeth Heibio

en: /Time Remaining
cy: /Amser yn Weddill

en: /Toggle Decorations
cy: /Newid Addurniadau Ffenestr

en: /Update View
cy: /Diweddaru Gweld

en: /View Track Details
cy: /Dangos Manylion Trac

en: /Visualization Mode
cy: /Modd Delweddu

en: /Visualization Mode/Analyzer
cy: /Modd Delweddu/Dadansoddwr

en: /Visualization Mode/Off
cy: /Modd Delweddu/Diffodd

en: /Visualization Mode/Scope
cy: /Modd Delweddu/Cwmpas

en: /WindowShade VU Mode
cy: /Modd WindowShade VU

en: /WindowShade VU Mode/Normal
cy: /Modd WindowShade VU/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
cy: /Modd WindowShade VU/Llyfn

en: /_Quit
cy: /_Gadael

en: 16 bit
cy: 16 did

en: 1:1 (44 kHz)
cy: 1:1·(44·kHz)

en: 1:2 (22 kHz)
cy: 1:2·(22·kHz)

en: 1:4 (11 kHz)
cy: 1:4·(11·kHz)

en: 3DNow! optimized decoder
cy: Dadgodiwr optimeiddiedig 3DNow!

en: 50/15 ms
cy: 50/15·ms

en: 8 bit
cy: 8 did

en: ALSA Driver configuration
cy: Ffurfwedd Ategyn ALSA

en: About ALSA Driver
cy: Ynghylch Gyrrydd ALSA

en: About BMP
cy: Ynghylch BMP

en: About ESounD Plugin
cy: Ynghylch Ategyn ESounD

en: About MPEG Audio Plugin
cy: Ynghylch ategyn sain MPEG

en: About OSS Driver
cy: Ynghylch Gyrrwr OSS

en: About Ogg Vorbis Audio Plugin
cy: Ynghylch ategyn sain Ogg Vorbis

en: Acid
cy: Asid

en: Acid Jazz
cy: Jazz Asid

en: Acid Punk
cy: Pync Asid

en: Acoustic
cy: Acoustig

en: Add drive
cy: Ychwaneg gyrrwr

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau Uwch

en: Advanced settings:
cy: Gosodiadau Uwch:

en: Album
cy: Albwm

en: Album gain:
cy: Cynydd albwm:

en: Album peak:
cy: Brig albwm:

en: Album:
cy: Albwm:

en: An error occured:
    %s
cy: Digwyddodd gwall:
    %s

en: Audio device:
cy: Dyfais sain:

en: Automatic detection
cy: Canfod Awtomatig

en: BALANCE: %d%% LEFT
cy: CYDBWYSEDD: %d%% CHWITH

en: BALANCE: %d%% RIGHT
cy: CYDBWYSEDD: %d%% DE

en: BALANCE: CENTER
cy: CYDBWYSEDD: CANOL

en: BMP: Unable to open display, exiting.
cy: BPM: Methu agor dangosydd, yn gadael.

en: Ballad
cy: Balad

en: Bass
cy: Bas

en: Beat
cy: Bît

en: Beep Media Player
cy: Chwaraewr Cyfryngau Beep

en: Black Metal
cy: Metal ddu

en: Blues
cy: Y Felan

en: Blur Scope: Color selection
cy: Blur Scope: Dewis lliw

en: Booty Bass
cy: Bas Bwti

en: Browse
cy: Pori

en: Buffer size (kb):
cy: Maint y byffer (kb):

en: Buffer size (ms):
cy: Maint y byffer (ms):

en: Buffer time (ms):
cy: Amser byffer (ms):

en: Buffering
cy: Byfferio

en: Buffering:
cy: Byfferio:

en: CCIT J.17
cy: CCIT·J.17

en: CD Audio Player Configuration
cy: Ffurfweddiad Chwareydd CD Sain

en: CD Audio Plugin
cy: Ategyn sain CD

en: CD Audio Track %02u
cy: Trac CD Sain %02u

en: CD Index server:
cy: Gwasanaethwr Mynegai CD:

en: CD Index:
cy: Mynegai CD:

en: CD Info
cy: Gwybodaeth am yr CD

en: CDDB server:
cy: Gweinydd CDDB:

en: CDROM drive
cy: Gyrrwr CDROM

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
cy: WEDI CYSYLLTU: AROS AM ATEB

en: CONNECTING TO %s:%d
cy: CYSYLLTU A %s:%d

en: Celtic
cy: Celtaidd

en: Chamber Music
cy: Cerdd cerddorfa fechan

en: Channels:
cy: Sianeli:

en: Check drive...
cy: Gwirio'r gyrrwr...

en: Christian Gangsta Rap
cy: Gangsta Rap Cristnogol

en: Christian Rap
cy: Rap Cristnogol

en: Christian Rock
cy: Roc cristnogol

en: Classic Rock
cy: Roc Clasurol

en: Classical
cy: Clasurol

en: Club
cy: Clwb

en: Club-House
cy: Clwb-Hows

en: Comedy
cy: Comedi

en: Comment
cy: Sylwad

en: Comment:
cy: Sylw:

en: Contemporary Christian
cy: Cristnogol Diweddar

en: Content
cy: Cynnwys

en: Copyright:
cy: Hawlfraint:

en: Could not create directory (%s): %s
cy: Methu Creu Cyfrifiadur (%s): %s

en: Couldn't connect to host %s
cy: Methu cysylltu â gwesteiwr %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
cy: Methu cysylltu â'r gwesteiwr %s
    Adroddod y gwasanaethwr: %s

en: Couldn't look up host %s
cy: Methu chwilio am westeiwr %s

en: Couldn't remove tag!
cy: Methu tynnu'r tag!

en: Couldn't write tag!
cy: Methu ysgrifennu'r tag!

en: Cult
cy: Cwlt

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
cy: ANALLUOGI AR YR WYNEB

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
cy: ANALLUOGI AR YR WYNEB BOB TRO

en: Dance
cy: Dawns

en: Dance Hall
cy: Neuadd Ddawns

en: Date
cy: Dyddiad

en: Date:
cy: Dyddiad:

en: Decoder
cy: Dadgodiwr

en: Decoder:
cy: Dadgodiwr:

en: Default
cy: Rhagosodedig

en: Default (%s)
cy: Rhagosodedig (%s)

en: Delete auto-preset
cy: Dileu'r awto-ragosodiadau

en: Delete preset
cy: Dileu'r rhagosodiadau

en: Description:
cy: Disgrifiad:

en: Device
cy: Dyfais

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
cy: Dyfais %s Iawn.
    %d trac ar y ddisg

en: Device settings
cy: Gosodiadau Dyfais

en: Device:
cy: Dyfais:

en: Devices
cy: Dyfeisiau

en: Digital audio extraction
cy: Echdyniad sain digidol

en: Digital audio extraction test failed: %s
cy: Methwyd y prawf o'r echdyniad sain digidol: %s

en: Digital audio extraction test: OK
cy: Prawf o'r echdyniad sain digidol: Iawn.

en: Dir_ectory:
cy: Cyfeiriadur:

en: Directory %s OK.
cy: Cyfeiriadur %s Iawn

en: Directory preset file:
cy: Ffeil rhagosodiadau'r cyfeiriadur:

en: Disable ID3V2 tags
cy: Analluogi tagiau ID3V2

en: Disco
cy: Disgo

en: Don't clear the playlist
cy: Peidio clirio'r rhestr chwarae

en: Don't show this warning anymore
cy: Peidio â dangos y r rhybydd yma eto.

en: Down sample:
cy: Sampl i lawr:

en: Dream
cy: Breuddwyd

en: Drive %d
cy: Gyrrwr %d

en: Drum & Bass
cy: Drwm a Bas

en: Drum Solo
cy: Unawd drymiau

en: Dual channel
cy: Sianel deuol

en: Duet
cy: Deuawd

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
cy: GALLUOGI AR YR WYNEB

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
cy: GALLUOGI AR YR WYNEB BOB TRO

en: ESD Output Plugin configuration
cy: Ffurfwedd Ategyn Allbwn ESD

en: Electronic
cy: Electronig

en: Emphasis:
cy: Pwyslais:

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
cy: Galluogi Chwydd 6dB a Hard Limiting

en: Enable Clipping Prevention
cy: Galluogi Atal Clipio

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
cy: Galluogi Sianel Icecast Metadata UDP

en: Enable ReplayGain
cy: Galluogi ReplayGain

en: Error
cy: Gwall

en: Error Protection:
cy: Amddiffyniad gwall:

en: Error writing playlist "%s": %s
cy: Gwall ysgrifennu'r rhestr chwarae "%s": %s

en: Error!
cy: Gwall!

en: Error: %s exist, but is not a directory
cy: Gwall: %s yn bodoli ond nid yw'n gyfeiradur

en: Ethnic
cy: Ethnig

en: Euro-House
cy: Ewro-Hows

en: Extension
cy: Estyniad

en: Extension and content
cy: Estyniad a chynnwys

en: FILE INFO BOX
cy: BLWCH GWYBODAETH FFEIL

en: FPU decoder
cy: Dadgodiwr FPU

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
cy: Methu gwirio'r cyfeiradur %s
    Gwall: %s

en: Failed to modify tag
cy: Methu newid tag

en: Failed to open device %s
    Error: %s
cy: Meth agor dyfais %s
    Gwall: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
cy: Methu darllen "Tabl Cynnwys"
    Efallai bod dim disg yn y gyrrwr?

en: File Info
cy: Gwybodaeth Ffeil

en: File extension
cy: Estyniad ffeil

en: File name
cy: Enw ffeil

en: File path
cy: Llwybr ffeil

en: File preset extension:
cy: Estyniad rhagosodiadau'r ffeil:

en: File size:
cy: Maint Ffeil:

en: Filename
cy: Enw ffeil

en: Filename:
cy: Enw ffeil:

en: Filter:
cy: Hidl:

en: Folk
cy: Gwerin

en: Folk/Rock
cy: Gwerin/Roc

en: Folklore
cy: Llen werin

en: Frames:
cy: Fframiau:

en: Freestyle
cy: Agored

en: Funk
cy: Ffync

en: Game
cy: Gêm

en: Genre
cy: Math

en: Genre:
cy: Math:

en: Get server list
cy: Estyn rhestr gwasanaethwr

en: Gospel
cy: Efengyl

en: Gothic
cy: Gothig

en: Gothic Rock
cy: Roc Gothig

en: Grunge
cy: Grynj

en: Hard Rock
cy: Roc Caled

en: Heavy Metal
cy: Hefi Metal

en: Host:
cy: Gwesteiwr:

en: Humour
cy: Hiwmor

en: ID3 Tags:
cy: Tagiau ID3:

en: ID3 format:
cy: Fformat ID3:

en: ISRC number:
cy: Rhif ISRC:

en: Indie
cy: Annibyn

en: Input plugin: %s
cy: Ategyn mewnbwn: %s

en: Instrumental
cy: Offerynnol

en: Instrumental Pop
cy: Pop Offerynnol

en: Instrumental Rock
cy: Roc Offerynnol

en: Joint stereo
cy: Stereo ar y cyd

en: Jungle
cy: Jyngl

en: LOOKING UP %s
cy: CHWILIO %s

en: Latin
cy: Lladin

en: Length:
cy: Hyd:

en: Load auto-preset
cy: Llwytho'r awto-rhagosodiadau

en: Load equalizer preset
cy: Llwytho rhagosodiadau'r hafalydd

en: Load preset
cy: Llwytho'r rhagosodiadau

en: Location:
cy: Lleoliad:

en: MMX optimized decoder
cy: Dadgodiwr optimeiddiedig-MMX

en: MPEG Audio Plugin
cy: Ategyn sain MPEG

en: MPEG Level:
cy: Math MPEG

en: Meditative
cy: Synfyfyriol

en: Mixer
cy: Cymysgydd

en: Mixer Settings:
cy: Gosodiadau Cymysgu:

en: Mixer card:
cy: Dyfais cymysgu:

en: Mixer device:
cy: Dyfais cymysgu:

en: Mmap mode
cy: Modd Mmap

en: Mono
cy: Unsain

en: Musical
cy: Cerddorol

en: N/A
cy: Amherthnasol

en: Name format:
cy: Fformat enw:

en: Name:
cy: Enw:

en: National Folk
cy: Gwerin Cenedlaethol

en: Negerpunk
cy: Negerpync

en: New Age
cy: Oes Newydd

en: No input plugin recognized this file
cy: Ategyn mewnbwn heb adnabod y ffeil

en: No mixer
cy: Dim cymysgwr

en: No tag to remove!
cy: Dim tagiau i'w tynnu!

en: Noise
cy: Swn

en: None
cy: Dim

en: OPTIONS MENU
cy: DEWISLEN DEWIS

en: OSS Driver configuration
cy:  Ffurfweddu'r Gyrrwr OSS

en: OSS Output Plugin
cy: Ategyn Allbwn OSS

en: OSS mixer
cy: Cymysgwr OSS

en: Ogg Vorbis Audio Plugin
cy: Ategyn sain Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by the Xiph.org Foundation
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visit the Xiph.org Foundation at http://www.xiph.org/
cy: Ogg Vorbis Plugin gan y Xiph.org Foundation
    
    Cod gwreiddiol gan
    Tony·Arcieri·<bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions·from
    Chris·Montgomery·<monty@xiph.org>
    Peter·Alm·<peter@xmms.org>
    Michael·Smith·<msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack·Moffitt·<jack@icecast.org>
    Jorn·Baayen·<jorn@nl.linux.org>
    Haavard·Kvaalen·<havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo·Pascutto·<gcp@sjeng.org>
    
    Ewch i Xiph.org Founfation yn http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tags:
cy: Tagiau Ogg Vorbis:

en: Ok
cy: Iawn

en: Oldies
cy: Rhai Hen

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Options:
cy: Dewisiadau:

en: Organization:
cy: Sefydliad:

en: Original:
cy: Gwreiddiol:

en: Other
cy: Arall

en: Override generic titles
cy: Diystyru'r teitlau cyffredinol

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
cy: RHAG-BYFFYRIO: %dKB/%dKB

en: PREAMP
cy: CYNAMP

en: Password:
cy: Cyfinair:

en: Path:
cy: Llwybr:

en: Pause current song
cy: Oedi'r gân

en: Pause if playing, play otherwise
cy: Oedi os yn chwarae, chwarae fel arall

en: Performer/Artist
cy: Perfformiwr/Artist

en: Period time (ms):
cy: Cyfnod Amser (ms):

en: Play mode:
cy: Modd Chwarae:

en: Polsk Punk
cy: Polsk Pync

en: Pop-Folk
cy: Pop Gwerin

en: Pop/Funk
cy: Pop/Ffync

en: Porn Groove
cy: Grwf Porn

en: Port:
cy: Porth:

en: Power Ballad
cy: Balad Pwer

en: Pranks
cy: Pranciau

en: Pre-buffer (percent):
cy: Cyn fyffer (y cant):

en: Presets
cy: Rhagosodau

en: Previous session ID
cy: Dynodwr sesiwn blaenorol

en: Primus
cy: Primws

en: Proxy:
cy: Dirprwy:

en: Punk
cy: Pync

en: Punk Rock
cy: Pync

en: Remove drive
cy: Tynnu gyrrwr

en: ReplayGain Settings:
cy: Gosodiadau'r ReplayGain:

en: ReplayGain Type:
cy: Math ReplayGain:

en: Resolution:
cy: Cydraniad:

en: Rhythmic Soul
cy: Sôl â rhythm

en: Rock
cy: Roc

en: Rock & Roll
cy: Roc a Rol

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
cy: CHWILIO HYD: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Sample rate:
cy: Gradd samplo:

en: Satire
cy: Gwatwar

en: Save auto-preset
cy: Cadw'r awto-ragosodiadau

en: Save equalizer preset
cy: Cadw rhagosodiadau'r hafalydd

en: Save preset
cy: Cadw'r rhagosodiadau

en: Save stream to disk
cy: Cadw'r llif i ddisg

en: Save stream to disk:
cy: Cadw'r llif i ddisg:

en: Select playlist font:
cy: Dewis ffont y rhestr chwarae:

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
cy: Dewis y cyfeiriadur lle rydych am gadw llif MPEG:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
cy: Dewiswch y cyfeiriadur lle rydych am gadw'r llif Ogg Vorbid:

en: Server
cy: Gweinydd

en: Show network window
cy: Dangos ffenestr rhwydwaith

en: Single channel
cy: Sianel sengl

en: Skip backwards in playlist
cy: Sgipio nôl yn y rhestr chwarae

en: Skip forward in playlist
cy: Sgipio mlaen yn y rhestr chwarae

en: Slow Jam
cy: Jam Araf

en: Slow Rock
cy: Roc Araf

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) does not work with BMP.
    Please use GTK+ %s or newer.
cy: Yn anffodus ni fydd eich fersiwn o GTK+ (%d.%d.%d) yn gweithio gyda BMP
    Defnyddiwch GTK+ %s neu ddiweddarach.

en: Sound Clip
cy: Clip Sain

en: Soundtrack
cy: Trac Sain

en: Southern Rock
cy: Roc y De

en: Space
cy: Gofod

en: Speech
cy: Llafar

en: Start playing current playlist
cy: Cychwyn chwarae'r rhestr chwarae

en: Stereo (if available)
cy: Stereo (os ar gael)

en: Stop current song
cy: Atal y gân

en: Streaming
cy: Llifol

en: Symphony
cy: Simffoni

en: Techno
cy: Tecno

en: Techno-Industrial
cy: Tecno-Diwylliannol

en: Thrash Metal
cy: Cweir metal

en: Title
cy: Teitl

en: Title format:
cy: Fformat y teitl:

en: Title:
cy: Teitl:

en: Top 40
cy: 40 Uchaf

en: Track gain:
cy: Cynnydd trac:

en: Track length:
cy: Hyd trac:

en: Track name
cy: Enw trac

en: Track names:
cy: Enwau'r Traciau:

en: Track number
cy: Rhif y Trac

en: Track number:
cy: Rhif y Trac:

en: Track peak:
cy: Brig trac:

en: Unable to create log file (%s)!
cy: Methu creu'r ffeil gofnod (%s)!

en: Usage: beep-media-player [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
cy: Defnydd: beep-media-player [dewisiadau] [ffeiliau]...
    
    Dewisiadau:
    --------

en: Use CD Index
cy: Defnyddiwch Fynegai'r CD

en: Use CDDB
cy: Defnyddiwch CDDB

en: Use alternate device:
cy: Defnyddiwr ddyfais arall:

en: Use authentication
cy: Defnyddiwch ddilysu

en: Use proxy
cy: Defnyddiwch ddirprwy

en: Use remote host
cy: Defnyddio gwesteiwr pell

en: Username:
cy: Enw defnyddiwr:

en: VISUALIZATION MENU
cy: DEWISLEN DELWEDDU

en: VOLUME: %d%%
cy: LEFEL SAIN: %d%%

en: Variable,
    avg. bitrate: %d KBit/s
cy: Anrywiad,
    avg. bitrate: %d Kbit/s

en: Version:
cy: Fersiwn:

en: Vocal
cy: Lleisiol

en: Volume control:
cy: Rheolydd Lefel Sain:

en: Volume controls Master not PCM
cy: Nid yw'r Prif rheolwr sain yn PCM

en: Volume controls OSS mixer
cy: Rheolwr sain cymysgydd OSS

en: WAV Audio Plugin
cy: Ategyn sain WAV

en: XMMS ALSA Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Author: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)
cy: Ategyn ALSA XMMS
    
    Mae'r rhaglen hon yn feddalwedd rhydd; medrwch ei ailddosbarthu
    a/neu ei newid o dan amodau Trwydded Gyhoeddus Gyffredinol GNU
    fel sydd wedi ei gyhoeddi gan y Free Software Foundation; un ai fersiwn
    2 neu (yn ôl eich dewis) unrhyw fersiwn diweddarach.
    
    Mae'r rhaglen yn cael ei ddosbarthu yn y gobaith y bydd yn ddefnyddiol,
    ond HEB UNRHYW WARANT; heb hyd yn oed awgrym o warant o
    FASNACHEIDDRWYDD nag ADDASRWYDD AR GYFER PWRPAS
    PENODOL. Gweler Trwydded Gyhoeddus Gyffredinol GNU am fwy o
    wybodaeth.
    
    Dylech fod wedi derbyn copi o Drwydded Gyhoeddus Gyffredinol GNU
    gyda'r rhaglen; os nad, ysgrifennwch at:
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston,
    MA 02111-1307, USA
    Awdur: Matthieu·Sozeau·(mattam@altern.org)

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
cy: Ategyn ESounD XMMS
    Mae'r·rhaglen·hwn·yn·feddalwedd·rhydd;·cewch·ei·ailddosbarthu·a/neu
    ei·newid·o·dan·amodau'r·Drwydded·Gyhoeddus·Gyffredinol·GNU·fel·y'i
    cyhoeddwyd·gan·y·Free·Software·Foundation;·un·ai·fersiwn·2·o'r
    drwydded·neu·yn·ôl·eich·dewis)·unrhyw·fersiwn·arall.
    
    Mae'r·rhaglen·yn·cael·ei·ddosbarthu·yn·y·gobaith·y·byddwch·yn·ei·gael
    yn·ddefnyddiol,·on·HEB·UNRHYW·WARANT;·heb·hyd·yn·oed·awgrym
    o·warant·MASNACHOL·neu·ADDASRWYDD·AR·GYFER·UNRHYW
    BWRPAS.·Gw.·y·drwydded·Gyhoeddus·Gyffredin·am·ragor·o·wybodaeth.
    
    Dylech·fod·wedi·derbyn·copi·o'r·Drwydded·gyda'r·rhaglen;·os·nad·cysylltwch
    â·'r·Free·Software·Foundation,·Inc.,·59·Temple·Place·-·Suite·330,·Boston,
    MA·02111-1307,
    USA.

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
cy: Gyrrwr OSS XMMS
    
    Mae'r rhaglen hwn yn feddalwedd rhydd; cewch ei ailddosbarthu a/neu
    ei newid o dan amodau'r Drwydded Gyhoeddus Gyffredinol GNU fel y'i
    cyhoeddwyd gan y Free Software Foundation; un ai fersiwn 2 o'r
    drwydded neu yn ôl eich dewis) unrhyw fersiwn arall.
    
    Mae'r rhaglen yn cael ei ddosbarthu yn y gobaith y byddwch yn ei gael
    yn ddefnyddiol, on HEB UNRHYW WARANT; heb hyd yn oed awgrym
    o warant MASNACHOL neu ADDASRWYDD AR GYFER UNRHYW
    BWRPAS. Gw. y drwydded Gyhoeddus Gyffredin am ragor o wybodaeth.
    
    Dylech fod wedi derbyn copi o'r Drwydded gyda'r rhaglen; os nad cysylltwch
    â 'r Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston,
    MA 02111-1307,
    USA.

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Year:
cy: Blwyddyn:

en: _Device:
cy: _Dyfais:

en: eSound Output Plugin
cy: Ategyn Allbwn eSound

en: minutes:seconds
cy: munudau:eiliadau

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
cy: injan dadgodio mpg123 gan Michael Hipp 
    Atodyn gan The XMMS team

en: seconds
cy: eiliad

en: use Album Gain/Peak
cy: defnddio Cynnydd/Brig Albwm

en: use Track Gain/Peak
cy: defnyddiwch Cynnydd/Brig Trac
